Prezentacija NIS Izvještaja za Crnu Goru

0

MANS je 23. oktobra 2024. prezentovao Izvještaja o procjeni nacionalnog sistema integriteta za Crnu Goru. Izvještaj je realizovan u sklopu regionalnog projekta „EU4 Vladavina prava: Angažman građana za javni integritet (CEPI) na Zapadnom Balkanu i Turskoj“ koji se paralelno sprovodi u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Makedoniji, Kosovu, Albaniji i Turskoj, a koji je podržan od strane Evropske unije.

Crna Gora se suočava sa problemom zarobljavanja države, a uradili smo veoma malo, u protekle četiri godine, da je oslobodimo. Tu bi Skupština Crne Gore, pored Vlade i predlagača zakona, morala da igra bitniju ulogu. To je tokom predstavljanja izvještaja o procjeni nacionalnog sistema integriteta za Crnu Goru Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) kazala izvršna direktorica organizacije Vanja Ćalović Marković.

Pojasnila je da je istraživnje veoma obimno i da se odnosi se na sve institucije koje mogu doprinijeti borbi protiv korupcije. Ćalović Marković je rekla da se nada da će istraživanje svima koristiti u radu.

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović kazao je da je neophodno što prije usvojiti set zakona.

„U prethodne četiri godine nijesmo imali iskristalizovanu većinu. Imali smo period od 11 mjeseci nove Vlade, ali svakako to nije alibi. Imamo i obavezu i dužnost da u narednom periodu pokažemo konkretnu posvećenost kada je u pitanju borba protiv korupcije i organizovanog kriminala“, rekao je on.

Pejović je kazao da „precizna analiza oslikava ne samo snage već i izazove sa kojima se suočavamo“. Pojasnio je da preporuke predstavljaju putokaz ka snažnijem institucionalnom okviru i borbi protiv korupcije. Rekao je da „situaciju danas nije lako ispraviti“.

Ministar pravde Bojan Božović istakao je da „preko 95 procenata izgovorenog u prethodnom periodu je nešto sa čim dijeli mišljenje“.

„Moramo da se pogledamo u ogledalu i da budemo svjesni da nijesmo uradili onoliko koliko smo morali i trebali. Danas je stanje takvo kakvo jeste, i mi smo u situaciji da više ne smijemo čekati jedan jedini tren i momenat. Nedopustivo dugo čekamo Zakone o Skupštini i Vladi. Moramo prvo uvesti mehanizme za kontrolu onih koji su ključni donosioci političkih odluka u ovom društvu. Licemjerno bi bilo da ministar pravde insistira na vetingu i provjeri ako sam ne prođe kroz to“, kazao je Božović.

On je kazao da veting nije „jednosmjerna ulica i ad hoc posao koji bi se sproveo u tri ili pet mjeseci“.

Vršilac dužnosti (v.d.) direktora Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Dušan Drakić kazao je da ukupno 368 organa (56 odsto) da ima angažovana lica po osnovu ugovora u djelu.

„Indikator sistema koji nije dobro postavljen ili se zloupotrebljava. Najveći procenat je zabilježen u državnoj upravi…“, istakao je Drakić.

Kazao je da su najveći rizici u svim organima, pored ostalog, sukob interesa, nedozvoljeno lobiranje, povreda etičkih pravila.

Kompletan izvještaj možete preuzeti ovdje.

Ostavi komentar