Pozivamo premijera Đukanovića, kao jedinu instituciju u ovoj državi, da zatraži o pravosudnih organa da sa istom dozom ažurnosti i agilnosti pristupe istrazi u nizu drugih krivičnih prijava, posebno onih koje se odnose na vlasnike Željezare Nikšić i njihove pomagače.
MANS je prije nekoliko mjeseci podnio krivičnu prijavu protiv vlasnika Željezare Nikšić zbog osnovane sumnje da preko kćerke kompanije koju su formirali u Amsterdamu izvače novac iz Crne Gore sa ciljem sticanja ekstra profita kroz izbjegavanje poreza i drugih obaveza prema dobavljačima i državi, odnosno radi pranja novca.
Tada smo zatražili od gospođe Čarapić i da utvrdi iz kojih motiva i po čijem nalogu je ministar ekonomije, Branko Vujović, dozvoljavao vlasnicima Željezare da permanentno krše obaveze iz ugovora o privatizaciji, bez pokretanja arbitraže i naplate penala zbog propuštanja rokova za višemilionske investicije na koje su se ugovorom obavezali.
Čak je i zaključak sjednice skupštinske Komisije za praćenje i kontrolu procesa privatizacije posvećene Željezari Nikšić bio da nadležni tužilac razmotri naše te navode i što prije utvrdi da li je bilo zloupotreba i nezakonitosti u vezi sa radom Željezare, njene kćerke kompanije i drugih povezanih firmi.
Pored toga, sindikat Željezare je još 2009. godine zatražio od tužilaštva da istraži poslovanje bivših direktora te kompanije, Radomira Vukčevića i Milenka Vuličića, u vezi sa prodajom pogona i mašina u vlasništvu Željezare, kao i zaključivanjem štetnih ugovora o isporuci energenata i izdavanjem dijela Željezare kompaniji povezanoj sa sestrom premijera, Anom Kolarević.
Da je državno tužilaštvo na vrijeme reagovalo i obezbijedilo da vlasnici Željezare i institucije sistema poštuju zakone i ugovorene obaveze, danas se ne bi dešavalo da radnici pokušavaju da se za svoja prava i opstanak svoje kompanije bore protestima. Oni ne bi izbacivali vlasnike Željezare iz firme, već bi to uradilo državno tužilaštvo i druge institucije sistema.
Međutim, sada kada su zaposleni odlučili da prestanu da tolerišu drastično kršenje zakona, ugovora i njihovih prava, nakon što su njihove inicijative ignorisale sve institucije sistema, premijer se dosjetio da pozove tužilaštvo da pokrene postupke protiv tih ljudi, koji žive od svog poštenog rada u Željezari.
Zbog toga pozivamo premijera da pozove tužilaštvo da ispita sve one radnje vlasnika Željezare koje su dovele do toga da ta fabrika danas bude na ivici opstanka, da utvrdi kako je nastalo 50 miliona eura duga prema povezanim kompanijama, sa kojim motivima je i po čijem nalogu ministar Branko Vujović je omogućio vlasnicima Željezare da izbjegnu višemilionska ulaganja.
Isti taj ministar sada pominje mogućnost uvođenja stečaja, što je ugovorom o privatizaciji koji je on potpisao zabranjeno i što ne bi ni u kom slučaju bila opcija da su vlasnici uložili ono što su obećali. Isti taj ministar koji željezarcima sada prijeti da mogu završiti kao radnici Radoja Dakića i Oboda, je lično usrećio te firme, kako kao član njihovih upravnih odbora, tako i na poziciji direktora Agencije za prestrukturiranje privrede i strana ulaganja. Zato bi taj ministar u svakoj uređenoj državi morao da odgovara, a ne da se još usuđuje da bilo kome prijeti sličnim scenariom.
Takođe pozivamo premijera da na primjeru svoje porodice pokaže da smatra da tužilaštvo treba da djeluje isto prema svima, i da od te institucije zatraži da utvrdi kako je kompanija povezana sa njegovom sestorm dobila u zakup dio Željezare, odnosno kako je 20 miliona eura koji su trebali da budu uloženi u kupovinu nove opreme u Željezari završilo na računu Prve banke, čiji je većinski vlasnik njegov brat, Aco Đukanović. Ovo posebno zbog toga što su ta sredstva mogla obezbijediti da fabrika bude modernizovana i nastavi da radi, a ne da proizvodnja u njoj bude zaustavljena, što je dovelo do opravdanog protesta zaposlenih.
Sigurni smo da bi taj zahtjev premijera poslao mnogo jaču poruku da u Crnoj Gori postoji šansa da zavlada vladavina prava, nego hitno procesuiranje krivične prijave protiv sindikalnih lidera, uz prećutno aboliranje i zataškavanje poslova premijerove porodice i navodnih strateških partnera koji prijete da unište Željezaru Nikšić.
Vanja Ćalović
Izvršni direktor