Nevladine organizacije Green Home i MANS oštro se protive namjeri Vlade da međudržavnim sporazumom i bez javnog tendera realizuje investiciju Drugog bloka Termoelektrane u Pljevljima, čija bi izgradnja bila uvod u trajno uništenje najsjevernijeg i najzagadjenijeg crnogorskog grada.
Štura najava Vlade da će se do kraja godine znati budući investitor i biti potpisan međudržavni sporazum, izaziva sumnju da su u pitanju tajni dogovori, poput onog za podmorski kabal, kada nije dokazan ekonomski interes države od tog projekta, ali je uprkos tome građanima servirano gotovo rješenje.
Isti pristup sada se primjenjuje i kod Drugog bloka Termoelektrane u Pljevljima, jer ne postoji prava cost benefit analiza, ili makar nije predstavljena javnosti, koja bi pokazala šta će biti ekonomske dobiti, a šta štete od realizacije ove investicije, koja je procijenjena na oko 300 miliona eura.
Takođe, nije poznato da li će građani ili neko drugi finansirati ovaj projekat, i pod kojim uslovima, ko će snositi troškove eksproprijacije i kolika je njiihova cijena, dok je velika nepoznanica da li su uopšte računati troškovi zaštite životne sredine, koji bi se morali mjeriti desetinama miliona eura, kao ni troskovi ulaganja u neophodnu ekolosku sanaciju postojeceg bloka.
Međutim, ono što je do sada otkriveno jeste da je struja iz pljevaljskog bloka namijenjena za izvoz Italiji i da će za 40 godina, koliko se projektuje da će raditi Drugi blok Termoelektrane, biti trajno iscrpljene rezerve uglja iz pljevaljskog basena, što dovoljno implicira da građani neće imati posebne koristi od ovog projekta.
Isto tako, ozbiljno se nagovještava da bi za budućeg investitora mogla biti izabrana neka od kineskih kompanija koje su dostavile ponude, ali se pri tome ne potencira da kineske firme ne ispunjavaju stroge zahtjeve gradnje po pitanju životne sredine i stepena efikasnosti, kao što je to slučaj sa evropskim kompanijama.
Konačno, s obzirom da se postojeći Prvi blok Termoelektrane nalazi u sastavu Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), a da se ugalj doprema iz posebnog preduzeća, odnosno Rudnika uglja, nije poznat ni model buduće reorganizacije ovih kompanija i uslovi pod kojim bi se to realizovalo.
U tom smislu je krajnje nedopustivo da se EPCG daju odriješene ruke da odluči o modelu izdvajanja Termoelektrane i njenog spajanja sa Rudnikom uglja, zbog očiglednog konflikta interesa, budući da italijanska kompanija A2A menadžuje EPCG, a istovremeno je i najveći akcionar u pljevaljskom Rudniku.
Green Home i MANS zahtijevaju od Vlade da javno objavi sve relevantne podatke o izgradnji Drugog bloka Termoelektrane u Pljevljima, naročito analize koje će pokazati ekonomsku opravdanost, javni interes i finansijsku održivost projekta.
Takođe zahtijevamo da se objave i sve studije koje bi pokazale kakav će uticaj imati izgradnja Drugog bloka na zdravlje građana Pljevalja i sam grad, pogotovu što oni već godinama žive u sredini koja je po parametrima zagađenja i ugroženosti života na prvom mjestu u zemlji. Tim prije sto se vec sada u pokusaju da se u javnosti opravda namjera izgradnje jos jednog bloka u Pljevljima, cesto koristi teza da ce izgradnja nove TE rijesiti pitanje zagadjenja. Pri tome se ne daju nikakve analize i podaci koji bi to potkrijepili.
Iz tih razloga smatramo da su transparentan proces, objavljivanje svih podataka i javna tenderska procedura jedini ispravan put u donosenju odluke o eventualnoj izgradnji drugog bloka. Sve drugo bi bilo dovodjenje gradjana Pljevalja ali i javnosti Crne Gore pred svršen čin i prisiljavanje na projekat cije negativne posledice mogu biti dalekosezne.
Green Home i MANS