Šef jednice za Crnu Goru u Generalnom direktoratu za proširenje Evropske komisije Dirk Lange

0

Dirk LangePoštovani gospodine Lange,

Ovim pismom želimo da iskažemo našu veliku zabrinutost u vezi sa nedavnim razvojem događaja u Crnoj Gori, a tiče napora koje ova zemlja ulaže u borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala. Imajući u vidu ukupne obaveze i obećanja koja su data uoči otvaranja pregovaračkih poglavlja 23 i 24, prilično smo uvjereni da crnogorska Vlada ne može sebi da dozvoli da bilo koga ostavi sa strane ko je zainteresovan da podrži put zemlje ka članstvu u Evropskoj uniji.

Imajući to u vidu, crnogorske institucije su nedavno odlučile da smanje količinu podataka koja se objavljuje u registrima kompanija i registru nepokretnosti, što značajno ugrožava njihovu transparentnost i pouzdanost, ali takođe i napore organizacija civilnog društva i medija na istraživanju slučajeva korupcije i organizovanog kriminala.

Dok policija i tužilaštvo i dalje imaju ograničene rezultate, organizacije civilnog društva i mediji i dalje otkrivaju značajan broj slulajeva korupcije i organizovanog kriminala koristeći poemnute javne registre, tako da je od najveće važnosti da ti registri ostanu javni, a pristup njima ne bude ograničen. Pored toga, većina slučajeva korupcije na visokom nivou i slučajeva organizovanog kriminala je pokrenuto od strane nevladinih organizacija, posebno MANS-a.

Ograničavanje količine informacija koje su dostupne o kompanijama, njhovim vlasnicima i imovini, takođe ugrožava biznis okruženje i utiče na investicionu klimu za kompanije iz EU koje su zainteresovane da investiraju u Crnu Goru, koje tako nisu sigurne sa kime posluju.

Vjerujemo da zemlje Evropske unije, ali i druge zemlje širom svijeta podržavaju objavljivanje one količine podataka u svojim registrima koja je dovoljna da osigurana da su registri transparentni i kredibilni. U ovom trenutku, većina zemalja regiona i neke od EU zemalja, pa čak i neke off shore destinacije pružaju više informacija o kompanijama i njihovim vlasnicima, nego što je to slučaj u Crnoj Gori.

Takođe, vjerujemo da nema potrebe da vas podsjećamo da su svjetski lideri poput Baraka Obame, Dejvida Kamerona i Angele Merkel potpisali “G8 Povelju o otvorenim podacima” u junu ove godine u kojoj se posebno pominju registri kompanija kao “baze podataka od velike vrijednosti” koje treba da budu na raspolaganju “radi unaprijeđenja demokratije i podsticaja inovativnog korišćenja podataka”.

Proces EU integracija treba Crnoj Gori da donese više standarde u transparentnosti rada vlade, ali i više informacija crnogorskim građanima. Nažalost, svjedoci smo da se crnogorske vlasti kreću u suprotnom smjeru, namjerno lišavajući javnost informacija koje mogu pomoći otkrivanju kršenja zakona i korupcije.

Ukoliko se ovakva praksa nastavi, to će se odraziti na ionako slabe rezultate u bortbi korupcije i organizovanog kriminala, kako su okarakterisani i u najnovijem Izještaju o nepretku Crne Gore u EU integracijama. Imajući u vidu da su javni registri veoma moćan alat za civilno društvo i medije koji im omogućava da ulestvuju ukupnim naporima države u borbi protiv korupcije, apelujemo na vas da, u svijetlu predstojećeg otvaranja poglavlja 23 i 24, ovo pitanje pokrenete kod prestavnika Vlade Crne Gore.

S poštovanjem,

  • Carl Dolan, Transparency International Liaison Office to the European Union
  • Drew Sullivan, Organized Crime and Corruption Reporting Project
  • Gavin Hayman,Global Witness
  • Helen Darbishire, Access Info Europe
  • Vanja Ćalović, MANS

Komentari su isključeni.