Slučaj Zavala razmatrati u Skupštini Crne Gore

0

zavalaMANS je danas Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu podnio inicijativu da na sledećoj sjednici tog radnog tijela stavi na dnevni red i razmatra slučaj postupanja nadležnih organa opštine Budva u slučaju nelegalne gradnje na rtu Zavala kod Budve.

Naime, članom 40. Poslovnika Skupštine definisano je da, između ostalog, Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu razmatra i druga pitanja koja se odnose na osnivanje, organizaciju i nadležnost organa vlasti i postupak pred tim organima, ali i krivična i druga djela, odnosno odgovornosti i kazne.

Poznato je da je u periodu od decembra 2007. do kraja marta 2008. godine, investitor DOO Zavala-Invest iz Budve u vlasništvu kompanija ruskog biznismena Sergeja Polonskog i potpredsjednika DPS-a, Svetozara Marovića, izvodio građevinske radove na rtu Zavala, iako taj prostor još uvijek nije definisan odgovarajućim planskim dokumentima, te samim tim nisu mogle biti izdate ni odgovarajuće dozvole i saglasnosti za izvođenje radova.

U periodu od četiri mjeseca koliko je trajalo devastiranje prostora na rtu Zavala od strane rusko-crnogorskog tandema, Komunalna policija Budve nije uspjela da u potpunosti zaustavi nelegalnu gradnju i na adekvatan, i zakonom propisan način, sankcioniše ponašanje pomenutog investitora.

Komunalna policija Budve je prvo 21. januara donijela rješenje o zabrani radova na koje se investitor nije obazirao, nakon čega je 06. februara donijeto i rješenje o pečaćenju, ali samo gradilište tada nije i fizički zatvoreno. Ovo rješenje je postalo operativno krajem marta ove godine, nakon dva mjeseca, i to tek poslije ogromnog pritiska javnosti da nadležne službe konačno nešto preduzmu povodom slučaja Zavala.

Imajući u vidu da su se prilikom prvog inspekcijskog pregleda, na gradilištu na Zavali nalazila samo dva objekata, a četiri mjeseca kasnije prilikom pečaćenja gradilišta, čak više od deset objekata, postavlja se pitanje šta su nadležne službe u lokalnoj upravi Budve radile svo to vrijeme. Ono što je poznato je da investitor nije gubio vrijeme, već je nesmetano nastavljao radove na svom projektu i značajno uvećao broj nelegalnih objekata.

Od samog početka gradnje na Zavali, jedina zakonska posljedica za rusko-crnogorskog investitora za devastaciju prostora na Zavali je mandatna kazna u iznosu od ukupno 220 eura za koju i nema potvrde da je ikada plaćena Opštini Budva.

Takođe, krivična prijava protiv investitora je podnijeta tek 09. aprila iako je investitor od samog početka gradnje na Zavali kršio niz propisa, a Komunalna policija i nadležni u Opštini Budva su imali punu informaciju o tome što se gradi na Zavali i u skladu sa time i osnova da po pitanju nelegalne gradnje i puno ranije reaguju i pokušaju da spriječe da ona poprimi sadašnje razmjere.

Zbog svega navedenog, MANS je od Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu zatražio da se na prvoj sledećoj sjednici ovog radnog tijela razmatra inicijativa vezana sa slučaj divlje gradnje na rtu Zavala kod Budve, odnosno da Odbor inicira parlamentarnu istragu i formira anketni odbor kako bi se prikupile relevantne informacije i sagledalo činjenično stanje mogućeg slučaja korupcije na visokom nivou, imajući u vidu vrijednost planiranih investicija na Zavali ali i trajanje suspenzije zakona i propisa od strane Opštine Budva.

Iniciativom je takođe zatraženo da na sjednici posvećenoj slučaju Zavala omogući predstavnicima MANS-a da se obrate Odboru i da ga informišu o svim pojedinostima vezanim za slučaj divlje gradnje na rtu Zavala kako bi članovi Odbora donijeli ispravnu i informisanu odluku.

Pozivamo sve poslanike koji su članovi Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu da jednoglasno podrže inicijatvu MANS-a, organizuju parlamentarnu istragu i u okviru nje formiraju anketni odbor kako bi se sagledale sve činjenice vezane za suspenziju zakona o izgradnji objekata i inspekcijskom nadzoru, odnosno da se utvrdi odgovornost lica koja su omogućila investitoru da prođe nekažnjeno za kršenje zakona.

Vuk Maraš, koordinator

Komentari su isključeni.