Nakon nespješnih pregovora o gradnji drugog bloka, Vlada je krajem prošle godine najavila hitnu rekonstrukciju postojećeg bloka, kako bi ispunila stroge ekološke standarde Evropske Unije i produžila njen rad. Iz Vlade je istovremeno najavljena toplifikacija Pljevalja, koja podrazumijeva izgradnju sistema daljinskog grijanja, uz napomenu da bi se on finansirao iz državnog i budžeta Opštine Pljevlja.
Dugo najavljivana toplifikacija Pljevalja će koštati oko 21 milion eura, što je trošak koji će pokušati da prebace na građane Crne Gore, iako je to bila obaveza Elektroprivrede Crne Gore prilikom izgradnje prvog bloka termoelektrane, pokazuje zvanična dokumentacija u posjedu Istraživačkog centra MANS-a.
Naime, Opština Pljevlja je još davne 1974. godine izdala urbanističke uslove za gradnju Termoelektrane, a jedan od uslova bila izgradnja sistema toplifikacije grada.
„U cilju smanjenja aerozagađenosti naselja od lokalnih izvora i ekonomičnosti TE u eksploataciji, predvidjeti investiciono-tehničkom dokumentacijom zagrijavanje naselja Pljevlja tehničkom vodom iz TE“, navedeno je u urbanističkim uslovima.
Termoelektrana je počela rad prije 36 godina, ali EPCG ni do danas nije ispunila svoju obavezu. Prema raspoloživim informacijama Vlade, tokom 1997. godine EPCG je imala potpisan ugovor za isporuku opreme potrebne za toplifikaciju grada, ali taj ugovor nikada nije realizovan.
O toplifikaciji se pričalo i svih narednih godina, ali je tek sredinom 2015. tim profesora podgoričkog Mašinskog fakulteta za potrebe Vlade izradio Elaborat za rješavanje problema zagađenosti u Pljevljima. Tada je projekat toplifikacije procijenio na 21,4 miliona eura.
U međuvremenu, Pljevlja su postala jedan od najzagađenijih gradova Evrope, najviše zbog Termoelektrane, koja tokom rada emituje štetne gasove, dok su dodatni problem i individualna ložišta, koja koriste ugalj za grijanje.
Ines Mrdović
Istraživački centar MANS-a
http://www.vijesti.me/tv/epcg-pogresno-tumacenje-ugovora-976273