Crnogorsko tužilaštvo apsolunto nije spremno da obezbijedi ni minimum funkcionisanja pravne države kada je u pitanju izborni proces, a prvi odgovori koje smo dobili na krivične prijave podnijete neposredno nakon izbora pokazuju da ova institutucija nastavlja sa praksom “glava u pijesku” kada je politička korupcija u pitanju.
MANS je juče dobio odgovor na prve tri krivične prijave od preko stotinu koje smo podnijeli zbog krivičnih djela počinjenih na sam izborni dana i neposredno uoči lokalnih izbora. Krivične prijave za koje smo dobili prve odgovore se odnose na tri biračka mjesta u podgoričkom naselju Tološi – “Omladinski dom” 5A, 5B i 5C, na kojima su naši posmatrači između ostalog prijavili da je na samom biračkom mjestu vođena nezakonita evidencija izašlih birača.
U odgovoru na krivične prijave Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici nas je pozvalo da prikupimo dodatne dokaze o vođenju evidencije na pomenutim biračkim mjestima, odnosno da MANS dopuni krivičnu prijavu.
Ovakav odgovor tužilaštva je i više nego licemjeran imajući u vidu da je MANS tokom cijelog izbornog dana pozivao tužilaštvo da reaguje na brojna kršenja izbornog procesa, ali i konkretne incidente koji su se dešavali na i u blizini biračkih mjesta. Umjesto da momentalno reaguje, kancelarija Vrhovnog državnog tužioca je bila zaključana na izborni dan, uprkos tome što je MANS i uoči izbora upozoravao da će i na izborni dan biti posla za tužilaštvo. Da je tužilac toga dana radio svoj posao, možda bi i sam imao više informacija o tome kako je tokom izbornog dana kršen zakon i ko su počinioci.
Umjesto toga, tužilaštvo sada traži od MANS-a da radi posao policije i prikuplja dodatne dokaze za prijavljena krivična djela. MANS nema ovlašćenja policije i ne može da hapsi ljude i saslušava svjedoke, već je to prvenstveno posao tužilaštva i policije. U pravno uređenim državama je dovoljno da nadležnim organizma prenesete svoje saznanje da se neko krivično djelo desilo, a ostatak posla na prikupljanju informacija i dokaza preuzimaju policija i tužilaštvo.
U Crnoj Gori čak i kada dostavite dokaze kao što je to bio slučaj sa kupovinom ličnih karata, tužilaštvo se bavi time kako je MANS došao do dokaza, a ne kako je i ko je počinio krivično djelo.
Vođenje nezakonite evidencije je najčešće kršenje zakona koje je tokom lokalnih izbora zabilježeno na gotovo svim biračkim mjestima, a nadležni tužilac se mogao uvjeriti u to prostim izlaskom na bilo koje biračko mjesto. Umjesto toga, odlučeno je da kancelarija tužioca bude zaključana na dan izbora.
Nažalost, ponovo smo u poziciji da moramo Vrhovnog državnog tužioca učimo šta mu je posao i da umjesto policije podnosimo krivične prijave, jer tokom izbornog dana nije podnijeta niti jedna krivična prijava od strane tužilaštva po službenoj dužnosti, što je trend koji se nastavlja kada je u pitanju politička korupcija generalno u pitanju.
Kada su u pitanju konkrentne krivične prijave u pitanju, informacije koje je MANS dostavio tužilaštvu su sasvim dovoljne da se otpočne sa postupkom takozvanog izviđaja u kome bi tužilaštvo prvo moralo da uzme izjave od predsjednika i članova biračkih odbora koji su vodili izborni proces na pomenutim biračkim mjestima i ispita ih na okolnosti vođenja nezakonite evidencije izašlih birača, prikupi i ostvari uvid u zapisnike i čitav niz radnji koje podrazumijeva istraga.
Ovakvim “procesuiranjem” političke korupcije tužilaštvo nastavlja da se drži prakse “glava u pijesku” koja je uspostavljena još od afere “Snimak” i time šalje poruku svima onima koji se bave prljavim poslovima da u crnogorskom tužilaštvu apsolutno nemaju neprijatelja, niti bilo kakvu prepreku.
MANS je do sada crnogorskom tužilaštvu podnio preko 100 pojedinačnih krivičnih prijava koje su se odnosile lokalne izbore a očekujemo da će taj broj biti i veći nakon što se obrade svi podaci.
MANS