Najnoviji podaci do kojih je MANS došao posljednjih dana avgusta ukazuju da su, nakon višemjesečne veoma dobro organizovane devastacije prostora bokokotorskog zaliva, posebno intezivirane aktivnosti na devastaciji još jednog dijela Crne Gore koji je pod posebnom zaštitom države.
Ušće rijeke Bojane u Jadransko more koje nizom dokumenata, uključujući i Prostorni plan Crne Gore zaštićeno kao rezervat prirode i zona za posmatranje ptica, posljednih mjeseci polako nestaje pod naletima građevinskih mašina lokalnih preduzetnika.
Prostornim planom Crne Gore i Generalnim konceptom za Veliku plažu, upravo ovaj dio samog kraja Velike plaže je zaštićen kao stanište ptica i močvarno područje gdje je bilo kakva gradnja najstrožije zabranjena.
Samo u toku jula i avgusta, na hiljade kvadratnih metara močvarnog staništa ptica uz samo korito rijeke Bojane je napadnuto građevinskim mašinama kojima se prvo ravna teren a nakon toga tako uređene parcele prodaju zainteresovanim kupcima koji su na nekim lokacijama već započeli izgradnju objekata.
Na lokaciji nekadašnje močvare za sada nepoznati investitori su probili put sa dvije trake kojim je omogućen prilaz teškoj mehanizaciji, a prilikom izlaska na teren MANS je zatekao najmanje deset novih objekata na kojima su se u tom momentu izvodili radovi.
Devastacija ovog dijela Velike plaže i obale rijeke Bojane traje već nekoliko godina za koje vrijeme je na obali Bojane izgrađeno na desetine, uglavnom montažnih objekata. Nelegalnu gradnju i devastaciju prirode na ovom lokalitetu po pravilu prati i uzurpacija državne imovine, a prema informacijama MANS-a dobijenim od građana koji su i prijavili ovaj slučaj, svega nekoliko pojedinaca je u veoma kratkom roku uspjelo da uzurpira nekoliko hiljada kvadrata državnog zemljišta i da ga dalje proda investitorima koji su već otpočeli sa gradnjom objekata.
Za veliki dio ranije izgrađenih nelegalnih objekata postoje pravosnažna rješenja o uklanjanju koja niko nikada nije sproveo, dok je ulcinjska policija u nekoliko navrata, po tvrdanjama inspketora, odbila da pruži asistenciju prilikom izvršenja rješenja o rušenju.
Imajući u vidu da se radi o lokaciji na kojoj nije moguća gradnja, pa samim tim nije moguće ni izdati bilo kakvu dozvolu za izgradnju, MANS je već podnio inicijative nadležnim inspekcijama kako bi na vrijeme zaustavile dalju devastaciju ovog, na papiru, zaštićenog područja.
Pored toga, usvajanjem izmjena i dopuna Krivičnog zakonika Crne Gore, nelegalna gradnja je konačno definisana kao krivično djelo, pa je stoga MANS o svemu ovome obavijestio i nadležno odjeljenje bezbijednosti Ulcinj i zahtijevao od njih da u skladu sa Zakonom o policiji reaguju na informaciju o postojanju krivičnog djela koje je u toku.
U razgovoru sa dežurnim službenikom policije nam je saopšteno da oni za to nisu nadležni, da se obratimo građevinskoj inspekciji te da oni nemaju informaciju da policija ima nadležnost da postupa u slučaju krivičnog djela nelaglne gradnje. Nakon toga nam je saopšteno da ako hoćemo da prijavimo krivično djelo, moramo to učiniti lično u prostorijama policije, te da ne postoji mogućnost da se to uradi anonimno.
Slličnu situaciju je MANS imao i kada je u avgustu prijavio nelegalnu gradnju na lokaciji Lipci u bokokotorskom zalivu kada je od nas traženo da lično dođemo u OB Kotor i podnesemo prijavu. Ipak u ovom slučaju je policija ipak reagovala, ali ne zbog nelegalne gradnje već zbog ugrožene bezbijednosti saobraćaja na toj lokaciji.
Član 2, tačke 3 i 4, Zakona o policiji, kao policijske poslove definiše „sprječavanje vršenja i otkrivanje krivičnih djela i prekršaja” i „pronalaženje i hvatanje učinilaca krivičnih djela i prekršaja i njihovo dovođenje nadležnim organima”, koji i u slučaju nelegalne gradnje obavezuju pripadnike crnogorske policije da reaguju prilikom prijave nelegalne gradnje kao krivičnog djela.
Kako bi otklonili dalje nedoumice oko uloge Uprave policije u borbi protiv nelegalne gradnje i doprinjeli da izmjene Krivičnog zakona konačno i zažive u praksi, MANS je danas direktoru Uprave policije, Veselinu Veljoviću i načelnicima centara i odjeljenja bezbjednosti u svim crnogorskim opštinama uputio dopis u kojem ih upoznaje sa izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika.
Nadamo se da u Upravi policije prepoznaju značaj svoje uloge u suzbijanju nelegalne gradnje kao krivičnog djela, te da ovaj problem neće tolerisati kao što je do sada to bio slučaj sa nadležnim inspekcijskim organima.
Dejan Milovac
Koordinator za prostorno planiranje i izgradnju objekata