Ustavni sud Crne Gore pokrenuo je postupak za ocjenu ustavnosti i zakonitosti odluke o izmjeni i dopuni Prostornog plana Crne Gore do 2020. godine, na inicijativu Eurofonda, kojim upravlja kontroverzni biznismen Veselin Barović. Odlukom koju je donijela Skupština 2012. godine izmijenjen je prostorni plan za područje ulcinjske Solane „Bajo Sekulić“, kojim je ovaj lokalitet bio definisan kao građevinsko zemljište.
Izmjenama prostornog plana traženo je brisanje ove definicije i vraćanje statusa spomenika prirode lokalitetu Solane kako bi nastavila sa djelatnošću proizvodnje soli. Odlukom o izmjeni plana, koju su na inicijativu Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) u skupštinsku proceduru stavili poslanici opozicije, nastojala se spriječiti prodaja 15 miliona kvadrata zemljišta Solane.
Kupovinu Solane od početka su pratile brojne kontroverze, pa je Barović, koji slovi za bliskog prijatelja crnogorskog premijera Mila Đukanovića, ovo zemljište kupio 2004. za svega 800.000 eura, dok je procijenjena vrijednost bila oko 55 miliona eura. Urbanističkim planom, koji je usvojen 2008. godine, zemljište Solane postalo je građevinsko na zahtjev ovog preduzeća. Simptomatično je da je ranije imovina ulcinjske solane na javnom tenderu prodavana za čak 250 miliona eura.
Komentarišući odluku Ustavnog suda da pokrene postupak za ocjenu ustavnosti skupštinske odluke o izmjeni prostornog plana, direktor Istraživačkog centra MANS-a Dejan Milovac kazao je da se nada da će se razmatranjem predstavke Eurofonda staviti tačka na priču o betoniranju Solane. Milovac se nada da se iza toga ne krije još jedan pokušaj ataka na prostorni plan Crne Gore kako bi se on „upodobio interesima povlašćenih investitora”.
Kada je u pitanju Ustavni sud Crne Gore, zaista je teško utvrditi kojim redoslednom i po kojim prioritetima ova institucija uzima u razmatranje inicijative koje joj se dostavljaju na postupanje. Odluka o izmjenama i dopunama Prostornog plana Crne Gore do 2020. godine donijeta je u crnogorskom parlamentu kako bi se zauvijek zaustavio pohlepni stampedo investitora na zaštićeno područje ulcinjskih solila i namjera da se taj vrijedni rezervat prirode i važno stanište ptica zauvijek pretvori u građevinsko zemljište. Nadam se da je to što je Ustavni sud sada uzeo u razmatranje predstavku Eurofonda može da znači konačno stavljanje tačke na priču o betoniranju Solane, te da se iza toga ne krije još jedan pokušaj ataka na prostorni plan Crne Gore kako bi se on upodobio interesima povlašćenih investitora – poručio je Milovac.
On ukazuje da je ažurnost Ustavnog suda i dalje najveći problem „pored već osvjedočene činjenice da politički pritisak na njega i te kako daje zadovoljavajuće rezultate za one o čijim profitnim interesima se odlučuje u tom sudu“.
Podsjetiću vas na to da Ustavni sud još uvijek nije donio odluku o inicijativi o uvođenju novih akciza za gorivo iako to odugovlačenje svakoga dana pogađe sve građane Crne Gore. Koristi od takve pasivnosti suda ima prije svega Vlada Crne Gore koja nezakonito od građana ubira prihod, ali i svi povlašćeni investitori koje je Vlada oslobodila plaćanja te takse. Nažalost, Ustavni sud je do sada češće bio na strani Vlade, vladajućih partija i sa njime povezanih tajkuna, tako da ostavlja malo nade da će u doglednoj budućnosti moći da se odupre političkom pritisku i pritisku interesnih lobija. Odluka o Solani će svakako biti jedan od testova koji bi to mogli da pokažu – ocijenio je Milovac.
A.T.
I Vlada osporava
I za Vladu Crne Gore je bila neprihvatljiva odluka Skupštine o izmjeni prostornog plana do 2020. godine. Izjašnjavajući se o tom pitanju, oni su Ustavnom sudu ukazali da predlog odluke o izmjeni i dopuni prostornog plana nije pripremljen u skladu sa Zakonom o uređenju prostora i izgradnji objekata, te da ne može biti prihvaćen. U Vladi su napomenuli da se ovo pitanje razmotriti prilikom pripreme izvještaja o stanju uređenja prostora i izradi novog programa uređenja prostora.
Inicijativa za ocjenu ustavnosti
Pravni zastupnik Eurofonda, advokat Milan Vujošević kazao je za „Dan“ da su podnijeli inicijativu za ocjenu ustavnosti odluke jer je donesena bez sprovedeog postupka koji predviđa zakon.
Izmjena svakog plana, pa i prostornog, mora se vršiti po istoj proceduri po kojoj je plan donesen, što je u ovom slučaju izostalo – objašnjava Vujošević.