U okviru X Sjednice Nacinalne komisije za implementaciju Programa borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala održan je zajednički sastanak sa predstavnicima nadležnih institucija uključenih u proces izvještavanja o Inoviranom Akcionom planu u cilju unaprijeđenja kvaliteta informisanja od strane nadležnih institucija. Takođe je u okviru dnevnog reda razmatrana i dinamaika realizacije definisanih obaveza kao i analiza nerealizovanih mjera.
U odnosu na 2006. godinu kada je počelo sprovođenje Akcionog plana za sprovođenje Programa borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala postoji izvijestan ali ne i dovoljan napredak.
Pred Nacionalnom komisijom i nadležnim institucijama se i dalje nalazi veliki broj mjera na kojima od početka implementacije nije bilo aktivnosti kako bi se ostvarila njihova realizacija.
Na sjednici članovi Komisije su uputili preporuke svim institucijama da inteziviraju rad na poboljšanju kvaliteta kvartalnih izvještaja u kojima su dati podaci o realizaciji zadatih mjera kako bi se i rad same Komisije unaprijedio. Ukazano je na probleme sa kojima se Komisija srijeće jer većina izvještaja nema konkretne podatke o rezultatima aktivnosti, već institucije izvještavaju o svojim planovima ili dostavljaju nepotpune podatke.
Podaci pokazuju da institucije ne poštuju ni preporuke Komisije. Naime Nacionalna komisija je za sva četiri izvještaja uputila institucijama preko 300 preporuka sa ciljem da im ukaže u kom dijelu treba da inteziviraju aktivnosti kako bi ostvarile zadovoljavajuće rezultate. Iako se za pojedine institucije preporuke ponavljaju kroz sva četiri izvještaja Nacionalne komisije, one nisu preduzele ništa kako bi ih ispunili.
Drastičan primjer predstavlja slučaj Vrhovnog suda koji od 2006. godine nije ispunio preporuke koje se odnose na dosljedno sprovođenje principa slučajne dodjele predmeta kroz uvođenje elektronskog šifriranja i raspodjelu predmeta. Komisija je u sva četiri izvještaja ukazala Vrhovnom sudu, čiji predsjednik je i sam član Nacionalne komisije, da obavezno dostavi podatke o aktivnostima sudstva u toj oblasti što nije urađeno do kraja 2008. godine. Nedostatak informacija utiče i na kvalitet izvještaja Nacionalne komisije, koja je u I izvještaju ocijenila da je aktivnost uvođenja elektronskog šifriranja i dodjele predmeta, djelimično realizovana. U II izvještaju Komisija je ocijenila da se aktivnost sprovodi kontinuirano, a u poslednja dva izvještaja ocijenjeno je da ista aktivnost nije realizovana.
Ovaj primjer pokazuje da je neophodno unaprijediti i način i sistem izvještavanja institucija o Akcionom planu, ali i samo praćenje realizacije propisanih obaveza od strane Nacinalne komisije.
MANS očekuje da ovaj sastanak doprinise unaprijeđenju sistema praćenja reformi u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala i obezbijedi da podaci o reformama budu zasnovani na realnim rezultatima a ne fingiranim izvještajima.
Vanja Ćalović, izvršni direktor