SADRŽAJ
1- Studija slučaja: Istraživanja o zagađenju životne sredine od strane velikih zagađivača
2.1 – Studija slučaja: Ulaganja
3-Studija slučaja: Poštovanje principa “zagađivač plaća”
4-Studija slučaja: Krivično djelo povrede prava na informisanje o stanju životne sredine
5-Kapaciteti za sprovođenje inspekcijskog nadzora
“Pristup javnosti informacijama o životnoj sredini je veoma važan, posebno u slučajevima kada se privatizuju ključna nacionalna preduzeća. U tim slučajevima, evidentna je nesavršenost pristupa javnosti ekološkim informacijama.”
Drugi izvještaj o stanju životne sredine: Republika Crna Gora, Ekonomska komisija UN za Evropu – Komitet za politiku zaštite životne sredine, Njujork, Ženeva, 2007.1
U periodu od 01. novembra 2007. do kraja maja 2008. godine MANS je realizovao projekat ,,Slobodan pristup informacijama o stanju životne sredine u Crnoj Gori’’ sa ciljem da unaprijedi pristup informacijama o životnoj sredini kroz promovisanje prava na pristup informacijama, objavljivanje informacija u posjedu državnih institucija, kao i pravnu pomoć građanima i nevladinim organizacijama u prikupljanju informacija o stanju životne sredine u posebno ugroženim područjima.
Putem plaćenih oglasa u elektronskim i štampanim medijima pozvali smo grañane da koriste svoja prava na pristup informacijama. Svakom zainteresovanom građaninu MANS je obezbijeđivao tražene informacije tako što je sprovodio sve procedure propisane zakonom.
Građanima je bilo omogućeno i da, ukoliko sami podnose zahtjev, u direktnoj komunikaciji dobiju besplatnu pravnu pomoć za bilo koju fazu postupka i tako obezbijede poštovanje prava na pristup informacijama.
Zakon o slobodnom pristupu informacijama još uvijek rijetko koriste druge organizacije civilnog društva kako bi kvalitetnije nadgledale rad državnih organa, a svoje javne kampanje zasnivale na što pouzdanijim informacijama.