Najava da bi osuđeni za zloupotrebu službenog položaja u pljevaljskom Centru i organizaciju nezakonite distribucije socijalne pomoći građanima kroz aktivističku mrežu DPS-a uoči izbora ipak ostati na svojim radnim mjestima je skandalozna i predstavlja vrlo precizan prikaz hroničnog nedostatka političke volje na svim nivoima da se makar i puki izvršioci političke korupcije adekvatno sankcionišu.
Ministar rada i socijalnog staranja, Predrag Bošković je i ranije imao dovoljno osnova da suspenduje i otpusti službenike pljevaljskog Centra za socijalni rad, Jusa Ajanovića i Ermina Nuhanovića i time ne samo ispoštuje zakon koji uređuje zapošljavanje i rad državnih službenika, već i pošalje poruku da takav način rada nije nešto što u ministarstvu ohrabruju.
Zakon o državnim službenicima i namještenicima je ministru Boškoviću davao dovoljno prostora da sankcioniše svoje zaposlene i mimo same istrage i sudskog procesa o čemu govori član 81. Zakona o državnim službenicima i namještenicima koji definiše da “odgovornost za krivično djelo ili prekšaj ne isključuju disciplinsku odgovornost”. To znači da je Bošković morao i ne čekajući rezultat sudskog procesa da pokrene pitanje disciplinske odgovornosti zaposlenih u pljevaljskom Centru.
Prema Zakonu o državnim službenicima i namještenicima, “zloupotreba službenog položaja ili prekoračenje ovlašćenja u službi” kao i “nepravilno koriščenje i raspolaganje povjerenim sredstvima” predstavljaju teže povrede službene dužnosti, dok je kao jedna od mjera za teže povrede predviđen i prestanak radnog odnosa.
Koliko je javnosti do sada poznato, u Ministarstvu rada i socijalnog staranja nisu vodili bilo kakav disciplinski postupak protiv Ajanovića i Nuhanovića nakon što su se pojavili dokazi da su novcem pljevaljskog Centra za socijalni rad kupovali glasove za vladajuću Demokratsku partiju socijalista.
Zakon o državnim službenicima definiše i da disciplinki postupak pokreće starješina državnog organa, u ovom slučaju ministar Predrag Bošković. Kada se uzme u obzir da je Juso Ajanović član opštinskog odbora DPS-a u Pljevljima, a da je ministar Bošković član Glavnog odbora te partije, nije lako zaključiti zbog čega se ministar odlučio za zaštitu partijskog interesa, a ne punu primjenu Zakona o državnim službenicima.
U pravno uređenim državama čak i sumnja u, ne samo zakonitost, već i moralnost ponašanja bila bi dovoljna da državni funkcioner bude makar suspendovan, dok u Crnoj Gori čak ni presuda nije garant da će neko biti smijenjen sa funkcije koju je zloupotrijebio.
Smatramo da je vraćanje ili zadržavanje Ajanovića i Nuhanovića na pozicijama za koje je već dokazano da su zloupotrijebili apsolutno neprihvatljivo i da šalje veoma opasnu poruku da je politička korupcije nekažnjiva. Činjenica da Ajanović i Nuhanović i dalje rade pljevaljskom centru za socijalni rad pokazuje da se DPS i ministar Bošković ne odriču usluga provjerenih kadrova, a da je zloupotreba službenog položaja i državnog novca u partijske svrhe apsolutno prihvatljivo ponašanje u državnim službama koje se odsustvom bilo kakvih sankcija čak i podstiče.
MANS stoga poziva ministra Predraga Boškovića da ipak pokrene disciplinski postupak protiv dvojice službenika pljevaljskog centra za socijalni rad jer ga na to obavezuje Zakon, i upozorava ga da svako dalje odlaganje ozbiljno narušava povjerenje građana u instituciju na čijem je čelu, ali i u pravni sistem u cjelini u okviru kojega nije moguće obezbijediti sprovođenje adekvatne kazne kao demotivišućeg faktora za kriminalce.
MANS