Postojeći Zakon o slobodnom pristupu informacijama (Zakon o SPI) nije u skladu sa ključnim međunarodnim standardima i predstavlja veliku prepreku u borbi protiv korupcije, zaključak je okruglog stola „Usklađenost Zakona o slobodnom pristupu informacijama sa međunarodnim standardima“, koji je MANS organizovao u Podgorici. Panelisti okruglog stola su saglasni u stavu da postojeći Zakon što prije treba promijeniti.
„Zakon o slobodnom pristupu informacijama je kao kiseonik za borbu protiv korupcije, zahvaljujući kojem je MANS uspio da otkrije brojne slučajeve korupcije“, kazala je Vanja Ćalović Marković, izvršna direktorica MANS-a. Kako je objasnila, da nije bilo ovog Zakona, danas ne bi bilo presude za Svetozara Marovića, ne bi bilo pokretanja postupka protiv Miomira Mugoše i Žarka Pavićevića, ne bismo ništa znali o privatizaciji Kombinata aluminijuma i Telekoma. Zatim, ne bismo mogli da zaustavimo ono što se planiralo za Solanu, niti bismo mogli da otkrijemo veze državnih funkcionera i klana Šarića, kao ni veze između Prve banke, države i Elektroprivrede, a ni to kako se obračunava cijena struje. Takođe, ne bismo otkrili brojne slučajeve nezakonitog bogaćenja javnih funkcionera, ukazala je Ćalović Marković i dodala da je sve ovo i bilo povod za izmjene Zakona u potpuno tajnoj proceduri. Rezultat toga je da danas u Crnoj Gori imamo više tajni nego ikada, pa je tako postalo tajna i koliki je budžet nekih opština u Crnoj Gori.
Helen Darbishire, direktorica Access Info Europe, je tokom predstavljanja ključnih nalaza analize Zakona o SPI u Crnoj Gori, oštro kritikovala poslednje izmjene iz 2017. godine, koje su se negativno odrazile na Zakon, a posebno kada je u pitanju prvi član Zakona. Kako je objasnila, Član 1 u prvom stavu jasno propisuje da se pravo na slobodan pristup informacijama propisuje ovim Zakonom. Isti član, međutim, u drugom stavu sadrži niz isključenja koja se odnose na informacije za koje postoji obaveza čuvanja tajne, a koja je regulisana drugim propisima. To, smatra Darbishire, ovaj zakon čini neuskađenim u prvom redu sa samim sobom, ali i sa važnim međunarodnim standardima i Ustavom Crne Gore.
Međunarodna ekspertkinja za slobodan pristup informacijama naglasila je da je riječ o pravu koje je već dugi niz godina standard u Evropskoj unuji. Pravo na informisanje je, kako smatra, fundamentalno pravo a ne opcija, koje sve vlasti zemalja koje se smatraju demokratskim, bez rezerve moraju poštovati.
Kao ključne preporuke za unapređenje postojećeg Zakona o SPI Darbishire je istakla primjenu ovog zakona na sve informacije, prednost Zakona o SPI u odnosu na druge zakone, ograničenje izuzetaka, povećanje proaktivnog objavljivanja informacija, kao i aktivno učešće u Open Government Partnership u cilju povećanja transparentnosti.
Jadranka Vukčević, predstavnica Ministarstva javne uprave kazala je da postoji prostor za unapređenje oblasti slobodnog pristupa informacijama, što je Vlada prepoznala i kroz nova strateška dokumenta, kao što je Akcioni plan za sprovođenje Strategije reforme javne uprave do 2020. godine. Ovim dokumentiom Vlada se obavezala da sprovede analizu normativnog okvira u oblasti slobodnog pristupa informacijama, koja treba da prethodi izradi Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama u 2019. godini.
Maja Smrkolj, predstavnica Evropske komisije podsjetila je da je pravo na slobodan pristup informacijama od izuzetnog značaja u kontekstu pristupanja Evropskoj uniji, te da je u direktoj vezi sa slobodom govora i pravom na političku participaciju. „Princip transparentnosti prisutan je u administraciji Evropske unije u različitim dokumentima, kao što je Ugovor o EU i Ugovor o funkcionisanju EU“, kazala je ona.
„Od početka 2017. Upravnom sudu podnijeto 3799 tužbi povodom slobodnog pristupa informacijama, a u prethodnoj godini 12 000, kazala je Ana Perović Vojinović, sutkinja Upravnog suda. Ona je istakla da je teško rješavati tako veliki broj tužbi i da okolnosti često otežavaju i usporavaju rad Upravnog suda.
Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama je do 2016. odbijala žalbe u svega 8 do 10% slučajeva, dok je nakog toga procenat odbijanja žalbi i pet puta veći. Član Savjeta Agencije, Radenko Lacmanović, smatra da je postojeći Zakon korak unazad u odnosu na prethodno zakonski rješenje i ukazao na pravnu neodrživost i jezičku nelogičnost spornog Člana 1, ali i ne „brzopletost i nevještost onih koji su bili nesnalažljivi u ograničavanju prava na pristup informacijama“. Posebno je upozorio na problem u vezi sa Članom 14 koje se tiče ograničenja pristupa informacijama, u kojem se poslednjim izmjenama našla i mogućnost ograničenja ukoliko je riječ o poreskoj ili poslovnoj tajni. Lacmanović je pozvao na što skoriju izmjenu Zakona.
Vuk Janković, koordinator Pravnog programa MANS-a objasnio je na koji način su poslanici DPS-a izmjenom Zakona daleko od očiju javnosti omogućili skrivanje ključnih podataka, kao što je privatizacija najvećih preduzeća u Crnoj Gori, podataka vezanih za izgradnju autoputa, najvećeg projekta i istoriji Crne Gore, ali i bužeta nekih opština u Crnoj Gori. Čuvanje takvih podataka u tajnosti direkto podstiče korupciju, kojoj je ovakav Zakon institucionalni paravan, te stoga MANS poziva Ministarstvo javne uprave da u najkraćen roku formira Radnu grupu za izmjenu Zakona o slobodnom pristupu informacijama, kako bi novo zakonsko rješenje bilo u skladu sa međunarodnim standardima i Ustavom Crne Gore. To bi omogućilo ostvarivanje fundamentalnog prava na informisanje i uspostavljanje adekvatanog zakonskog mehanizma koje bi značajno smanjilo prostor za koruptivno djelovanje.
Na okruglom stolu učestvovalo je više od 60 predstavnika državnih institucija i civilnog sektora.
- Video snimak okruglog stola dostupan je ovdje
Video snimsci izlaganja panelista dostupni su na YouTube kanalu NVO MANS
- Prezentacija Helen Darbishire dostupna je ovdje (engleski jezik)
- Prezentacija Vuka Jankovića dostupna je ovdje (lokalni jezik)
- Studija slučaja „Političke partije i novac – od javnog do tajnog“ (lokalni jezik / engleski jezik)
- Sažetak analize Zakona o slobodnom pristupu informacijama, koju je sproveo Access Info Europe dostupna je ovdje (lokalni jezik / engleski jezik)
- Analiza Zakona o slobodnom pristupu informacijama, koju je sproveo Access Info Europe dostupna je ovdje (lokalni jezik / engleski jezik)